Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Zazimovanie trávnika


1. Pravidelná kosba

 –  koste, kým trávnik dorastá. Na zimu platí pravidlo kosenia na menšiu výšku.
     Pri väčšine trávnikov je to v rozmedzí 3,5 - 4,5 cm.

2. Vyhrabanie plsti
Vertikutácia - ak je trávnik zaplstený, vyhrabte plsť ručne alebo strojom. To je dôležite, najmä ak sa vám počas roka vyskytli na trávniku hubové ochorenia. V plsti dokážu prezimovať hubové choroby vo forme sklerócií, čím sa na jar môžu vytvoriť tieto choroby opäť.

3. Kontrola farebných zmien
 -  ak vidíte farebné zmeny listov, je potrebné skontrolovať, či porast nie je napadnutý hubovou chorobou.

Pri výskyte urobte postrek účinnou látkou azoxystrobín (Ortiva, Amistar). Ak chcete zabrániť možnému výskytu chorôb a trávnik posilniť, je možné vykonať tento postrek preventívne.

4. Hnojenie
-  k zazimovaniu trávnika sa hodia predovšetkým dlhodobo pôsobiace minerálne hnojivá s postupným uvoľňovaním živín a s vysokým obsahom draslíka, ktorý pomôže zvýšiť odolnosť porastu voči vymrznutiu a dodá pôde dostatok živín pre jarný rast. Vykonajte jesenné hnojenie hnojivom s vysokým obsahom draslíka (napr. ProFertil Jeseň). Môžete tak spraviť do začiatku novembra, alebo kým teploty neklesnú dlhodobo pod 10 °C. Po tomto termíne je jesenné hnojenie viac - menej zbytočné. Pri hnojení draselným hnojivom nie je nutné urobiť zálievku bezprostredne po aplikácii - stačí počkať na prvý dážď.

5. Odstránenie popadaných listov
–  je potrebné vykonávať priebežne, aby nedošlo ku zažltnutiu trávnika. Je dôležité, aby na zimu nezostali na trávnej ploche žiadne listy. Tie bránia prístupu vzduchu k trávniku, ktorý nemôže dýchať a po niekoľkých dňoch by sa pod lístím mohla tvoriť plieseň. Zber lístia môže čiastočne uľahčiť aj rotačná kosačka, ktorá spolu s pokosenou trávou a machom zbiera do zberného koša aj opadané lístie.

Zazimovanie automatického závlahového systému
Zároveň Vám dávame do pozornosti: ak vlastníte automatický závlahový systém, ponúkame možnosť jeho zazimovania. Získajte rady na jeho správne zazimovanie. Ak na to nemáte čas, alebo možnosti - nechajte to na nás... viac >>