Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Zavlažovanie trávnika: ako udržať trávnik celý rok zelený

Trávnik je na vlhkosť pomerne náročná rastlina. Preto ho musíme počas suchých častí roka zavlažovať. Koľko vody a v akých dávkach je potreba dodať?

V prírode rastie tráva najrýchlejšie na jar, vykvitá a vytvára semená. To býva na začiatku leta, kedy začína sucho. V tej dobe už steblá zožltnú a zaschnú. Tráva tak vlastne prečká suché obdobie roka.

Trávnik potrebuje vodu po celý rok. Zavlažovanie teda regulujeme podľa toho, v akej nadmorskej výške a oblasti trávnik pestujeme.

Tipy na správnu závlahu: Zavlažujeme ráno, keď voda stihne vsiaknuť do pôdy, ešte než stúpne teplota vzduchu. Rastliny ju okamžite nasajú a využijú. Večerná závlaha spôsobuje prevlhčenie a podporuje rast hubových chorôb. Najvhodnejšia je voda dažďová, ale trávnik netrpí ani závlahou zo studní a verejného vodovodu.

Riadenie závlahy

Riadenie závlahy môže byť ručné, ale odporúčame programové riadenie, prípadne doplnené pôdnym vlhkostným čidlom. Najprv je nutné rozlíšiť typ závlahového systému. Iné riadenie bude vyžadovať závlaha trávnika v zahrade, v parku a na okrasných plochách a iné zasa závlahový systém v skleníkoch alebo na poľnohospodárskych plochách. Základom takmer všetkých jednotiek na trhu je časový režim závlahy, ktorý je ovplyvňovaný externými čidlami a senzormi.

Technika a novinky

K závlahe dnes využívame predovšetkým rotačné a iné postrekovače. Je možné do trávnikov zabudovať aj kvapkovú závlahu. Úplnou špičkou je systém firmy Rain Bird. Systém mnohých zavlažovacích systémov je pod povrchom pôdy a vysúva sa zavčas ráno nad zem, zavlažuje do potrebnej vlhkosti a potom sa zasúva zase pod povrch. Riadený býva na diaľku centrálnym počítačom, ktorý sleduje vlhkosť pôdy a určuje presné dávky vody.

Zavlažovanie trávnika