Často kladené otázky

Často kladené otázky

Spotrebujem s automatickým systémom viac vody než doteraz?

Nie. V skutočnosti vodu ušetríte. Nemusíte sa báť prevlažovania rastlín, prestrekov plôch, ktoré nechcete zalievať, úniku vody z hadice, keď sa zabudne vypnúť voda či podobných nepríjemnosti. Navyše vďaka čidlu zrážok nebude závlaha spustená, skôr než sa vyparí voda z čidla a teda aj z pôdy.

Naozaj automatický závlahový systém šetrí čas?

Áno. Nebudete už musieť tráviť ani minútu Vášho času tým, že budete stáť s hadicou na záhrade a zavlažovať trávnik či výsadby.  Váš zavlažovací systém pracuje za Vás a to samozrejme i v prípade, že nebudete doma.

Bude automatický systém zavlažovať rovnako kvalitne ako ja?

Áno. Dokonca odvedie omnoho lepšiu prácu, pretože profesionálne navrhnutý systém dodá rastlinám a trávniku pravidelne presne požadovanú závlahovú dávku a to s ohľadom na rozdielnu potrebu jednotlivých častí Vašej záhrady. Navyše závlaha môže pracovať v noci, čo má nasledujúce výhody: úspora vody vplyvom menšieho výparu a menšieho vplyvu vetra; lepší vplyv na rastliny, pretože nevzniká teplotný šok z veľkého rozdielu teploty vody a teploty zavlažovaných rastlín; vhodnejšie podmienky na zdroji vody, pokiaľ ním je vodovod.

Úhrn zrážok v našej oblasti je 400mm za rok a viac. Naozaj potrebujem automatický závlahový systém?

Pokiaľ Vám prší pravidelne obdeň stále rovnaké množstvo vody, potom pravdepodobne závlahový systém nepotrebujete. Ale príroda, ako vieme, takto nefunguje a jediný spôsob, ako zaistiť zdravé podmienky pre rast Vašej záhrady je pravidelná dodávka presného množstva vody. Navyše v obdobiach sucha môže i niekoľkodňové sucho spôsobiť nenapraviteľné škody.

Ušetrím peniaze, pokiaľ si systém nainštalujem sám?

Nie. V skutočnosti sa Vám systém v dlhodobej prevádzke môže riadne predražiť. Profesionálna inštalačná firma Vám navrhne najúčelnejší systém šetriaci vodu a elektrickú energiu. Bude dbať na správne rozmiestnenie postrekovačov a rozdelenie do sekcií podľa kapacity zdroja vody. Vyhne sa chybám pri inštalácii – inštalácia potrubia, montáž ventilov a postrekovačov, napojenie ovládacej jednotky na zdroj elektrickej energie – chybám, ktoré Vám môžu následne priniesť ďalšie náklady. Skúsená realizačná firma vykoná inštaláciu rýchlejšie, s menšími rušivými zásahmi do záhrady a na svoju prácu Vám poskytne záruku.

Bude zložité systém ovládať?

Realizačná firma Vám vyberie najvhodnejšiu ovládaciu jednotku a vloží Vám do nej dáta podľa potreby. Ďalej Vám vysvetlí, ako si vložené hodnoty v prípade potreby môžete upravovať. Navyše dostanete návod na použitie v slovenčine, v ktorom je krok za krokom postup programovania popísaný.

Koľko vody a aký tlak je potrebný na prevádzku systému?

Minimálny tlak na spoľahlivú prevádzku systému je 2 atm na koncových prvkoch systému, čo znamená, že na zdroji vody by mal byť zaistený minimálny tlak aspoň 3 atm, najlepšie 4 atm. Vyhnite sa napojeniu na záhradné kohútiky s malým profilom, ktoré obmedzujú prietok vody. Tie vďaka dlhému prívodu vody v malých profiloch spôsobujú i vysoké straty tlaku vody. Odporúčame napojiť systém tesne za vodomerom – v prípade napojenia na vodovod.  Minimálny prietok, ktorý umožňuje optimálny návrh systému, sa pohybuje pri záhradách o výmere okolo 500 – 700 m[sup]2[/sup]  okolo 0,6 –0,7l/s. Čím vyšší prietok máme k dispozícii, tým lacnejší systém sa dá navrhnúť. Pri studniach, ktoré majú nižšiu výdatnosť, sa môže oplatiť inštalácia zásobnej nádrže. Vždy sa Vám oplatí nechať si systém navrhnúť profesionálne – obráťte sa na skúsenú inštalačnú firmu, prípadne na nás.

Nákupný košík
Návrat hore