Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Sprievodca výberom čerpadla do studne

So širokým sortimentom čerpadiel na trhu môže byť výber jedného pre vašu záhradu náročný. Existuje viacero typov čerpadiel - výber konkrétneho čerpadla záleží od účelu, na ktorý ho potrebujete. Využívať by ste ho mali potom len na daný, určený typ práce. V tomto článku sa zameriame na čerpadlá do studne - ako vybrať to správne.

Počas leta je spotreba vody prirodzene vyššia, najmä v domácnostiach so záhradami, ktoré potrebujú zavlažovanie niekoľkokrát denne. Taktiež v záhradach s bazénom, ktorý je potrebné napustiť, môže byť spotreba vody v prípade použitia "klasickej" vody od dodávateľa finančne náročná. V takom prípade je ideálne zvážiť možnosť vykopania vlastnej studne a zásobovať domácnosť, dá sa povedať, vlastnými zdrojmi. K odčerpaniu vody zo studne však budete potrebovať čerpadlo. Ako vybrať to správne?

ponorné čerpadlá na vodu zo studne

Ponorné čerpadlo alebo povrchové čerpadlo?

Pri výbere čerpadla do studne je potrebné brať do úvahy najmä jej hĺbku a typ. Studne s hĺbkou do 8 metrov, resp. na čerpanie vody z hĺbky cca do 8 metrov, je možné použiť aj povrchové čerpadlo alebo vodáreň. Ak je vaša studňa hlbšia a potrebujete čerpať z väčšej hĺbky, zaobstarajte si ponorné čerpadlo. Na odčerpanie vody z hlbšej studne by malo byť čerpadlo tiež výkonné. V zásade platí - čím väčšia hĺbka, tým vyšší výkon. 

nákres systému čerpania vody zo studne do domu

Ďalšie faktory pri kúpe čerpadla

Výber konkrétneho typu čerpadla ovplyvňujú aj faktory ako napr. druh studne, do akej výšky má čerpadlo kvapalinu vytláčať (výtlak) alebo aký objem vody plánujete čerpať. V závislosti od druhu studne, teda či je kopaná alebo vŕtaná, berte ohľad na priemer čerpadla, nakoľko vŕtané studne majú o dosť menší priemer. Prietok čerpadla si všímajte práve v súvislosti s plánovaným (odhadovaným) množstvom odčerpávanej vody.  Pozor na odčerpávanie zašpinenej vody, na tento účel slúži kalové čerpadlo.

Rada na záver

Najlepšie odporúčanie pre výber čerpadlá vám dá skúsený odborník v problematike. Neváhajte sa preto radšej obrátiť na nás s vašou požiadavkou, aby ste naozaj kúpili to, čo potrebujete.