Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Kompletný sprievodca pri výbere substrátu pre vaše rastliny

Výber správneho substrátu je rozhodujúci pre zdravý rast vašich rastlín. Či už ide o kvety, dreviny, trávnik alebo rastliny vyrastajúce v rašelinách, každý typ vyžaduje špecifické podmienky. Tento článok vám poskytne prehľad o tom, ako vybrať ideálny substrát pre rôzne typy rastlín.

vyber substratu pri sadeni rastlin | blog | prorain.sk

Substrát na vysevanie

a. Charakteristiky a výhody:
Vysevný substrát by mal byť jemný a homogénny, aby zabezpečil dobrý kontakt so semienkami a podporil ich klíčenie. Tento substrát je často obohatený o živiny, ktoré sú dôležité pre prvotný rast rastliny. Je dôležité, aby bol substrát dostatočne vzdušný a zároveň schopný udržať vlhkosť.

b. Tip pre výber:
Vyberajte substráty, ktoré sú špeciálne určené pre vysevanie, aby ste zabezpečili, že sú dostatočne jemné a neobsahujú veľké častice, ktoré by mohli brániť rastu koreňov.

 
9,90
bez DPH8,25 €

Trávnikový substrát

a. Účel a použitie:
Trávnikový substrát je navrhnutý tak, aby podporil rast trávy a zabezpečil jej zdravý a rovnomerný rast. Tento substrát často obsahuje zmes pôdy, kompostu a prípadne piesku, ktorý zlepšuje drenáž.

b. Tip pre výber:
Pre trávníky hľadajte substráty, ktoré podporujú drenáž, ale zároveň dokážu udržať potrebnú vlhkosť. Substráty bohaté na organickú hmotu môžu tiež pomôcť zlepšiť štruktúru pôdy a zásobu živín.

 
8,40
bez DPH7,00 €

Substrát na kvety

a. Dôležité vlastnosti:
Substrát na kvety by mal byť bohatý na živiny a zabezpečiť dobrú drenáž, aby sa predišlo premočeniu koreňov. Ideálny substrát bude podporovať bujný rast a dlhodobé kvitnutie.

b. Tip pre výber:
Hľadajte substráty, ktoré sú obohatené o kompost alebo hnoj, aby poskytovali dostatočné množstvo živín po dlhšiu dobu. pH substrátu by malo byť prispôsobené konkrétnym potrebám kvitnúcich rastlín, ktoré plánujete pestovať.

Substrát na dreviny

a. Charakteristika substrátu:
Dreviny vyžadujú substrát, ktorý je hlboký a bohatý na organickú hmotu, aby podporil rozvoj silných koreňových systémov. Substrát by mal tiež poskytovať dobrú drenáž a zároveň udržiavať potrebnú vlhkosť.

b. Tip pre výber:
Substráty pre dreviny by mali byť robustné a mali by obsahovať zmes hlíny, piesku a organických materiálov, ako je kompost alebo kôra. Takéto zloženie zabezpečí, že korene budú mať dostatočnú podporu a prístup k živinám.

 
1,92
bez DPH1,60 €
 
9,24
bez DPH7,70 €
 
3,46
bez DPH2,88 €

Substrát na rašeliny

a. Špecifiká substrátu:
Rašelinové substráty sú ideálne pre rastliny, ktoré preferujú kyslé podmienky, ako sú azalky, rododendróny a vresy. Tieto substráty majú nízke pH a sú veľmi dobre drenážne.

b. Tip pre výber:
Vyberajte substráty, ktoré sú špeciálne určené pre rašelinové rastliny a majú príslušné zloženie, aby podporili ich rastové požiadavky. Pozor na prílišnú vlhkosť a zabezpečte, že substrát umožňuje rastlinám dýchať.

 
4,00
bez DPH3,33 €

Záhradnícky substrát

a. Účel a použitie:
Záhradnícky substrát je univerzálny typ substrátu, ktorý je navrhnutý tak, aby vyhovoval širokému spektru rastlín. Je ideálny pre bežné záhradnícke aplikácie, ako sú výsadby záhonov, pestovanie zeleniny a iných dekoratívnych rastlín.

b. Vlastnosti a výber:
Pri výbere záhradníckeho substrátu je dôležité zamerať sa na jeho všestrannosť a schopnosť podporovať rôzne typy rastlín. Substrát by mal byť bohatý na organickú hmotu, čo zabezpečuje dostatok živín, a zároveň by mal mať dobrú drenáž, aby predchádzal premočeniu koreňov. Často sa odporúča substrát, ktorý obsahuje zmes pôdy, kompostu a možno aj perlitu alebo vermikulitu, ktoré zlepšujú štruktúru a vzdušnosť pôdy.

c. Tip na použitie:
Záhradnícky substrát je ideálny pre začiatočníkov aj skúsených záhradkárov, pretože je pripravený na použitie bez potreby ďalšieho pridávania zložiek. Môže byť použitý v rôznych záhradníckych kontextoch, či už pre kvetinové záhony, zeleninové záhrady, alebo ako základ pre väčšie výsadby. Nezabudnite pravidelne kontrolovať vlhkosť substrátu a podľa potreby ho dopĺňať o ďalšie živiny alebo organickú hmotu, aby ste udržali zdravie a vitalitu vašich rastlín.

 
3,43
bez DPH2,86 €

Stále si nie ste istí, ktorí vybrať?

Správny výber substrátu je kľúčom k úspechu v záhradkárčení. Rozumieť potrebám vašich rastlín a zvoliť substrát, ktorý najlepšie vyhovuje ich požiadavkám, znamená poskytnúť im najlepšie možné prostredie pre rast. Investícia do kvalitného substrátu sa oplatí dlhodobými výsledkami vo forme zdravých a bujne rastúcich rastlín.

Pokiaľ stále váhate, kľudne sa na nás obráťte a ochotne vám s výberom poradíme.