Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

HDPE vs. LDPE potrubia: rozhodujúce rozdiely pri výbere pre váš projekt

Dve populárne možnosti, HDPE (vysokohustotný polyetylén) a LDPE (nízkohustotný polyetylén), ponúkajú rôzne vlastnosti a výhody pri plánovaní infraštruktúrnych, zavlažovacích či iných projektov. Tento článok poskytne podrobný pohľad na základné rozdiely medzi týmito dvoma typmi potrubí a usmerní váš výber, pre ktorý sa rozhodnúť.

hdpe a ldpe potrubie - rozdiely | blog | prorain.sk

HDPE (vysokohustotný polyetylén) a LDPE (nízkohustotný polyetylén) sú dva typy plastových materiálov, ktoré sa bežne používajú na výrobu rôznych druhov potrubí. Aj keď sú oba typy vyrobené z polyetylénu, ich chemická štruktúra a výrobné procesy im dodávajú odlišné vlastnosti a funkcionalitu. V tomto článku si podrobne rozoberieme hlavné rozdiely medzi HDPE a LDPE potrubím, aby ste mohli lepšie rozhodnúť, ktorý typ je vhodnejší pre vaše špecifické potreby.

Chemická štruktúra a výroba

HDPE potrubie je vyrobené z vysokohustotného polyetylénu, ktorý má vyššiu pevnosť a tvrdosť vďaka svojej tesnejšej molekulárnej štruktúre. Táto hustota je dosiahnutá použitím menšieho množstva vetvenia na molekulách polyetylénu počas polymerizácie.

Na druhej strane, LDPE potrubie je vyrobené z nízkohustotného polyetylénu, ktorý obsahuje viac vetvenia v molekulárnej štruktúre, čo mu dodáva vyššiu pružnosť ale nižšiu pevnosť a odolnosť.

Fyzikálne vlastnosti

HDPE potrubie sa vyznačuje výbornou odolnosťou voči nárazom a teplotám, čo z neho robí ideálny materiál pre aplikácie, kde sú tieto faktory kritické, ako napríklad pri vodovodných a kanalizačných systémoch. HDPE je tiež odolný voči väčšine chemikálií, čo zabezpečuje dlhú životnosť v agresívnych prostrediach.

LDPE potrubie, hoci je menej odolné voči nárazom a teplotám, je veľmi pružné a ľahko sa s ním manipuluje, čo ho robí vhodným pre použitie v nižšie zaťažovaných aplikáciách, ako sú zavlažovacie systémy.

Použitie

HDPE potrubia sa často používajú v priemyselných a infraštruktúrnych aplikáciách, kde je potrebná vysoká pevnosť a odolnosť proti chemikáliám, ako sú napríklad vodovodné potrubia, kanalizácie a plynovody.

LDPE potrubia sú obľúbené pre menej náročné použitia, ako sú káblové kryty, hadice pre domáce zavlažovanie a vzduchové potrubia v priemyselných aplikáciách.

Inštalácia a údržba

Inštalácia HDPE potrubia môže byť náročnejšia kvôli jeho väčšej tvrdosti a potrebe špeciálnych spojovacích techník, ako je zváranie alebo použitie špeciálnych fitingov.

LDPE potrubie je naopak ľahké na manipuláciu a rezanie, čo zjednodušuje inštaláciu a údržbu.

Cena a dostupnosť

Cena HDPE a LDPE potrubí sa môže líšiť v závislosti od regiónu a dodávateľa, ale všeobecne platí, že HDPE potrubia sú drahšie kvôli svojej vyššej pevnosti a dlhšej životnosti. LDPE potrubia sú cenovo dostupnejšie a sú široko dostupné na trhu pre menej náročné aplikácie.

HDPE a LDPE potrubie v našom e-shope